Zlatá léta botasek II

V předchozím článku jsme si shrnuli to, jakým způsobem společnost Botas pomáhala vítězit českým reprezentantům v šedesátých a sedmdesátých letech. Na našich stránkách Botasmania.cz často akcentujeme to, že Botas je původní česká firma, která je vlastněna Čechy, v Česku sídlí a stále zde i vyrábí své produkty. V předchozím článku jsme zmínili důvod, proč připomínáme, kdo všechno značku Botas obouval z řad reprezentantů především v zimních sportech. Mluvili jsme o krasobruslařích a také skokanech, pravdou je, že jsme mohli zmínit i běžkaře (určitě se na ně ještě dostane).

Botas a Emila Zátopak

Botaska obouvala také české atlety. Její boty používal vytrvalostní běžec Pavel Kantorek, který dokázal v letech 1958 – 1964 vyhrát pět maratonů a to v časech, které vzbuzují respekt i z perspektivy dnešních vytrvalostních běžců a jejich výkonů. Zdaleka největší atletickou hvězdou, která kdy obouvala boty od společnosti Botas, byl ale jiný vytrvalec. Emil Zátopek, který se specializoval především na tratě 5 a 10 km byl obouván společností Botas po většinu jeho kariéry, včetně životního roku Emila Zátopka - roku 1972.

Emil Zátopek nebyl sportovec, který by měl víc talentu, než jiní. Spíš naopak, snad nikdy na nikom nebylo tolik vidět, jak strašné utrpení stojí na cestě k úspěchu. Zátopek vítězil svou vůlí, a svět ho za to miloval. Jako by tu snad byl od toho, aby předváděl, že i lidé bez zvláštního talentu mohou dokázat velké věci. Budou-li ochotni pro to udělat, co je nutné.

On sám svůj pohádkový příběh završil na helsinské olympiádě, kde jako první a zároveň pravděpodobně i jako poslední běžec v historii dokázal na jediných Olympijských hrách vyhrát všechny tři vytrvalecké tratě. Postupně nejprve na trati 10 kilometrů, kde vybojoval zlatou medaili docela jasně. Nutno podotknout, že na této trati už delší dobu neměl žádnou konkurenci.

email zátopek botas

O dva dny později se postavil na trať na 5 kilometrů, kde byla situace úplně jiná. Již v rozbězích padaly národní rekordy a panovaly obavy, zda nebude závod na Emila Zátopka až příliš rychlý. Až čas prokázal, že právě tento závod se zapíše mezi ty vůbec nejúžasnější závody v historii této trati. Do posledního kola vbíhala skupinka 4 běžců. Zátopek v tu chvíli ostře nastoupil a věřil, že tím závod rozhodl. Omyl, ostatní tři běžci se přes něj přehnali a 300 metrů před cílem byl Emil až čtvrtý. Navíc vyčerpaný svým pokusem o trhák. Situace, ze které se snad už ani vyhrát nedá. Pokud ovšem nejste Zátopek. Celý olympijský stadion sledoval, jak se český běžec opět sune přes své protivníky do čela a při výběhu v poslední zatáčce už opět vbíhá jako první do cílové rovinky.

O rekordní třetí medaili svedl Emil souboj za další tři dny od posledního závodu. Zajímavostí je, že nikdy před tím Email Zátopek maraton neběžel. Pro většinu lidí nemyslitelná věc. Jenže ne pro českého běžce, ne v jeho životním roce 1972, ne když běžel v Botaskách.

Když píšeme, že botasky jsou 100% Česká bota, není to jen o designu, nebo o tom, že je dodnes vyrábí češi ve Skutči. Je to o tom, že Botas je nesmazatelně součástí české historie. Jestli je nějaký sportovní příběh připodobitelný k příběhu této značky, je jím právě příběh Emila Zátopka. „Emil Zátopek nebyl sportovec, který by měl víc talentu, než jiní. Spíš naopak, snad nikdy na nikom nebylo tolik vidět, jak strašné utrpení stojí na cestě k úspěchu. Zátopek vítězil svou vůlí, a svět ho za to miloval.“

 

 

Zpět na BLOG   -   Botas 66   -   Botas sport

Získejte slevu
100 Kč na první objednávku!
Vyplňte svůj e-mail a o naších akcích a sezónních nabídkách se dozvíte vždy jako první.
Za odměnu vám dáme 100 Kč na první nákup!