Zlatá léta botasek

historie botas bezkyZhruba od roku 1964, kdy se ze společnosti Botana stala společnost Botas specializující se na sportovní odvětví, začíná opravdu zlatá éra této společnosti. Botasky jsou historicky vzato obuví našich reprezentantů. Úspěchy získává postupně u různých sportů, především pak u halových a zimních. Už na olympiádě v Tokiu v roce 1964 obouvají Botasky naší volejbalovou výpravu, která získává stříbrné medaile. Další úspěchy Českých sportovců obutých do Botasek na sebe nenechávají dlouho čekat.

Můžeme zmínit skokana na lyžích Jiřího Rašku, jednoho z mála našich olympijských vítězů a jednoznačně nejúspěšnějšího skokana na lyžích vůbec. Že byl Jiří Raška pan skokan lze opřít o jeho výsledky, z let 1968 až 1972. V tomto období získal Zlatou olympijskou medaili ze středního můstku, stříbrnou pak z velkého můstku. Dále byl stříbrný na mistrovství světa a vyhrál i turnaj čtyř můstků.

Botas šedesátých a sedmdesátých let, to jsou i brusle. Když brusle tak nejen hokejové, ale především ty krasobruslařské. I když jsme v předchozím článku slibovali, že se co do datumů a výčtů budeme krotit, na tomto místě nás prosím omluvte. Slibujeme, že to bude mít pointu.

Za zmínku stojí, že se značkou Botas jsou spojené takové legendy českého krasobruslení, jako je Eva a Pavel Romanovi, čtyřnásobní mistři světa a dvojnásobní mistři Evropy v párovém tanci na ledě

Značku si oblíbil i Karol Divín, krasobruslař, který zaznamenal největší úspěchy již v letech 1958 a 1959, kdy se stal opakovaně mistrem Evropy. Divín na bruslích Botana a Botas získal dohromady 11 medailí a to už, jak se říká, nebyla náhoda.

Hana Mašková, opět česká krasobruslařka se stala s bruslemi Botas pětinásobnou mistryní Československa. V roce 1968 obyla evropský krasobruslařský trůn. V letech 1967 - 1969 dokázala být 2x vice-mistryní Evropy a dvojnásobnou bronzovou medailistkou na světových šampionátech.

historie botas brusleJako posledního reprezentanta z řad krasobruslařů, ačkoliv rozhodně ne svým významem, musíme zmínit Ondřeje Nepelu. Tento charismatický krasobruslař zcela ovládl na bruslích z produktové dílny společnosti Botas svůj sport takřka na celu dekádu. V letech 1966 až 1973 získal tento český reprezentant na Evropských šampionátech osm medailí, z toho pět zlatých. K tomu navíc přidal tři zlaté a dvě stříbrné medaile z mistrovství světa. Třešničkou na dortu se stal rok 1972, kdy Ondřej získal postupně zlatou medaili na Mistrovství Evropy, Světa, i na Olympijských hrách.

Pokud jste se pročetli až na tyto řádky, vězte, že výčet reprezentantů v krasobruslení končí. Důvodem proč tento článek vznikl, není ani tolik fakt, že Botas vytvářel super kvalitní vybavení pro naše reprezentanty. Jde o něco jiného. Cítíme to tak, že v letech komunismu nebylo moc okamžiků, kde bychom v sobě jako národ, nalezli výraznou hrdost. Nebylo ani mnoho okamžiků, kdy se smělo pořádně a otevřeně fandit. Světlými výjimkami byly právě tyto momenty. Okamžiky kdy Čech nebo Slovák dokázal porazit zbytek Evropy nebo světa. Myslíme si, že je dobré vědět, že společnost Botas u těchto výjimečných chvil byla přítomna a částečně tak dopomohla k tomu, aby se sny našich rodičů a prarodičů staly skutečností.

 

Zpět na BLOG   -   Botas 66   -   Botas sport

Získejte slevu
100 Kč na první objednávku!
Vyplňte svůj e-mail a o naších akcích a sezónních nabídkách se dozvíte vždy jako první.
Za odměnu vám dáme 100 Kč na první nákup!