Společnost Botas a těžká porevoluční léta

historicky plagat botas 1983 lyzarske botyBotas psala zajímavý příběh po celou dobu druhé poloviny 20. století. V podstatě se dá říci, že do revolučního období konce 90. let se jednalo o období neustálé expanze. Pravda, ta kulminovala v sedmesátých a osmdesátých letech. Nejen že se firmě dařilo, dařilo se jí hodně. V 70. létech společnost Botas vyráběla na 230 vzorů obuvi pro téměř všechna myslitelná sportovní odvětví. Halová obuv Botas měla své vysoké renomé i na západních trzích, botasky však bodovaly i u venkovních sportů. Botas v této době dominuje v zimních sportech, kde vyrábí lední brusle, hokejové brusle, skokanské obutí, boty na běžky a to jak v masovém nasazení, tak jako speciálky pro špičkové sportovce. Na konci 80. let Botas vyváží do 35 zemí po celém světě. Boty se dostávají na trhy v Německu, Anglii, Francii, Norsku, Švédsku, Finsku, USA, Austrálii i na Nový Zéland. Největším odběratelem je samozřejmě Sovětský svaz. Takto chrlí společnost Botas své produkty v podstatě až do revoluce

Devadesátá léta jsou pro společnost Botas ve znamení rychlých změn a turbulencí. Revoluce znamenala na dlouhou dobu útlum obchodu s Ruskem a s mnohými dalšími obchodními partnery. To vedlo ke stažení z již dobytých zahraničních trhů. Privatizace přinesla pro změnu nejistou na začátku devadesátých let. V roce 1991 se z firmy Botas stala akciová společnost. Do toho s otevřením trhu přichází obrovský tlak konkurence v podobě zavedených značek, po kterých byl logický hlad. Na druhé straně Botas vrabi obuv pro pumu a salamonje zde tlak i v podání dovozu z východních trhů. Ten je navíc často nelegální, tržiště jsou zaplacena botami, které neprošly cly, nejsou daněny a jsou vyráběny s významě nižšími náklady. V této době společnost Botas začíná spolupracovat se značkou PUMA.

Firma PUMA AG navázala ve Skutči partnerství, které ji pomohlo vyrábět levněji, než by dokázala na rozvinutějším německém trhu. Botas na oplátku získal velkého odběratele, který společnosti umožnil dále funogvat a plánovat budoucnost. V rámci této spolupráce bylo vyrobeno ve výrobním závodu ve Skutči více než 100 modelů obuvi pro tenis, basketbal, fotbal a lehkou atletiku. Tato obuv byla určena především do mezinárodní sítě PUMA. V její licenci se však prodávala i v České republice.

Opět se zde prokázala vysoká kvalita, kterou české boty ze Skutče dlouhodobě mají. V obuvi PUMA vyrobené ve Skutči sportovali takové ikony světového sportu jako Marlene Oteyová, Linford Christie, H. Drechsler, Diego Maradona, Lothar Matthäus, H.Stoichkov a další.

Další důležitou společností, se kterou se podařilo navázat výrobní spolupráci, je společnost SALAMON. Zde Botas vyráběla technologicky nejnáročnější sportovní obuv tohot labelu. Jednalo se o obuv pro snowboard, treking, lyže a dokonce i běžeckou obuv. V letech 1990 - 1996 vyráběla společnost Botas ve velké míře i pro další světové firmy JOFA, GRAF, CCM, ADIDAS, KOHO, BAUER, KARHU, JACKSON, RIEDELL a některé další menší zahraniční společnosti.

 

 

Zpět na BLOG   -   Botas 66   -   Botas sport

Získejte slevu
100 Kč na první objednávku!
Vyplňte svůj e-mail a o naších akcích a sezónních nabídkách se dozvíte vždy jako první.
Za odměnu vám dáme 100 Kč na první nákup!