Historie BOTAS

Obyčejně nemáme moc rádi memorování, ani vágní informace, které se navíc dají najít různě po internetu. Proto se na následujících řádcích pokusíme o historii firmy Botas poreferovat věcně a s nadhledem.

Vznik společnosti Botas se datuje do roku 1949. Konkrétně ke dni 4.7.1949, kdy vzniká tehdy ještě pod původním názvem společnost Botana. Člověk nemusí být pamětník, aby pochopil že se kořeny firmy stahují k poválečnému období, které si lze snadno spojit s nechvalně známým obdobím těsně po nástupu komunismu do našich končin. Ano je to tak, tato společnost vznikla na počátku jednoho z nejsmutnějších úseků novodobých Českých dějin. Společnost byla založena jako státní podnik a navázala na staletou tradici obuvnictví na Skutečsku.

Abyste rozuměli, v lokalitě Skutečska se šily a vyráběly boty opravdu tradičně. Historie obuvnictví v této lokalitě sahá někam do šestnáctého století. Dokladem toho jsou již v roce 1534 Jindřichem Šťastným z Valdštýna a na Rychmburce vydané artikuly (nový řád) cechmistrům a mistrům ke zvelebení skutečského obuvnictví. Nově vzniklý podnik Botana si tak kladl za cíl seskupit pod sebe drobné ševce a vytvořit tak velký státní podnik, který bude podobně jako Baťa, obouvat celou republiku. Nutno však dodat že, především z počátku, bylo hlavním úkolem Botany vyrábět kvalitní pánskou vycházkovou obuv a potom vyrábět speciální lyžařskou obuv a obuv pro bruslaře.

Takto společnost Botana roste zhruba 13 let, postupně získává oblibu celého Česko-slovenského národa a nezřídka exportuje i mimo hranice. Nový zlom a impulz přichází v letech 1962 a 1963. V prvním zmíněném roce společnost mění směr a začíná si specializovat na výrobu sportovní obuvi. V roce 1963 pak přichází velký zlom. Botana se přejmenovává na značku BOTAS. Mění se i logo společnosti, které vychází z názvu a tří hvězdiček.

Mohlo by Vás také zajímat, proč se Botas jmenuje právě Botas. Tento název vznikl až překvapivě jednoduše. BOTA tvoří základ názvu, písmenko S nemíří za množným číslem v angličtině, jeho významy jsou jiné. První výklad říká „S“ znamená „Sport“, tedy Bota sport. Ten druhý že „S“ odkazuje na město, které je dodnes domovem firmy i výroby, na „Skuteč“, tedy Bota Skuteč.

 

Zpět na BLOG   -   Botas 66   -   Botas sport

Získejte slevu
100 Kč na první objednávku!
Vyplňte svůj e-mail a o naších akcích a sezónních nabídkách se dozvíte vždy jako první.
Za odměnu vám dáme 100 Kč na první nákup!